چطور حکم تخلیه مستاجر را بگیریم؟ دستور تخلیه یا حکم تخلیه؟

دوستان عزیزم سلام، چرا ما این بحث رو انتخاب کردیم اصلا؟ احساس کردیم سوالات زیادی از ناحیه شما در این رابطه برای ما با عمده مباحث راجع به عدم پرداخت اجاره بها، گرفتن حکم تخلیه یا دستور تخلیه مستاجر ارسال می شه. از اونجایی که ما سعی و تلاشمون بر این هست که به مباحثی که بیشترین ابهام و درگیری رو برای مردم بوجود آورده بپردازیم پس به همین دلیل در این رابطه به بررسی می پردازیم.

می خواهیم در این مقاله به دو موضوع بپردازیم که ممکنه جوانب مختلفی هم داشته باشند.

۱- چطور حکم تخلیه مستاجری که اجاره بها نمی پردازه بگیریم؟

۲- اگر مستاجر بعد از اتمام مدت اجاره بلند نشد چه کار می تونیم بکنیم؟ (دستور تخلیه)

این دو موضوع محور اصلی ما هست، و در کنارش به برخی مسائل دیگه که قطعا خیلی از پاسخ های شما رو شامل می شه می پردازیم.

نحوه گرفتن حکم تخلیه

خب شاید الان براتون این سوال بوجود اومده باشه که حکم تخلیه چه تفاوتی با دستور تخلیه داره؟ جواب این سوال رو در ادامه حتما متوجه می شید، پس بگذارید از نحوه گرفتن حکم تخلیه شروع کنیم، بعدش برسیم به دستور تخلیه و در انتها ببینیم تفاوتشون در چی هست؟

اصولا این حکم تخلیه در مورد قراردادهای اجاره ای که قبل از سال ۱۳۷۶ منعقد شده، و در مواردی که هنوز قرارداد منقضی نشده و تخلفی از سوی مستاجر رخ داده موضوعیت دارد.

یعنی قرارداد هایی که قابلیت اخذ دستور فوری تخلیه را ندارند و شرایط ماده ۲ قانون روابط موجر و مستاجر ۷۶ را ندارند. مثلا دو شاهد امضا نکردند، در دو نسخه تنظیم نشده مدت آن تمام شده باشد و….

خب قاعدتا برای اخذ حکم تخلیه در رابطه با اماکن مسکونی و تجاری بدون حق سرقفلی  باید به شورای حل اخلاف محل دادخواست بدید که امروزه با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی طرح دادخواست می کنید و از این طریق دادخواست به مرجع صالح ارسال می گردد.

و در مورد اماکن تجاری با حق سرقفلی دادگاه محل صالح خواهد بود.

اخذ حکم تخلیه پروسه طولانی تری دارد،  جلسه رسیدگی تشکیل می گردد تا به موضوع که عموما تخلف مستاجر در مورد اجاره است رسیدگی به عمل آید.

بعد از آنکه رای قطعی شد، به درخواست موجر اجراییه صادر می گردد، و ۱۰ روز به مستاجر برای تخلیه فرصت می دهند.

از دست ندید: توضیحات کامل پیرامون کلاهبرداری

وضعیت ودیعه داده شده به موجر

خب قاعدتا اگر موجر بخواد که مستاجر ملک رو تخلیه کنه باید عین مبلغی که ودیعه داده شده رو به صندوق دادگستری پرداخت کنه.

حالا ممکنه این سوال براتون بوجود اومده باشه که ممکنه مستاجر چند ماه اجاره بها را پرداخت نکرده باشه، تکلیف چیه؟ می تونیم از رهن کم کنیم؟

شما برای این منظور باید دادخواست مطالبه اجور معوقه رو بدید و رای که گرفتید به واحد اجرا تحویل بدید تا از مبلغ ودیعه به تناسب کم کنند. (این مورد در دستور تخلیه هم جاریه)

نمونه دادخواست تخلیه بواسطه انقضا مدت اجاره

دستور تخلیه

برای دستور تخلیه یادتون باشه رسیدگی و نتیجه گیری بسیار سریع تر اتفاق می افته

اگر قراردادتون عادی باشه و دو تا شاهد امضا کرده باشند، و مدت قرارداد تموم شده باشه، و اصولا قرارداد دارای مدت باشه می تونید برای دستور تخلیه اقدام کنید.

درخواست دستور تخلیه موارد مختلفی می تونه داشته باشه که یکی از اونها اتمام قرارداد و عدم تحویل و تخلیه ملک هست. یکی دیگر از موارد شایع عدم پرداخت اجاره بها به مدت ۳ ماه می تونه باشه.

نحوه گرفتن دستور تخلیه

در هر فرضی شما بخواهید دستور تخلیه بگیرید باید از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست بدید (اگر شرایط اخذ دستور تخلیه که سابقا ذکر شد داشته باشید)، برای پیشبرد سریع تر مراجعه کنید به شورای حل اختلاف محل-واحد ارجاع- تا پروندتون به یکی از شعب ارجاع بشه، اصل قرارداد اجاره و مشخصات مستاجر و محل وقوع ملک، مشخصات عین مستاجره رو باید عنوان کنید در دادخواستتون و مدارک لازم رو ارائه بدید، از قبل مبلغ ودیعه را در حساب بانک ملی خودتون آماده داشته باشید تا پس از درخواست شورا اون رو به حساب دادگستری واریز کنید، و سپس دستور تخلیه را اخذ کنید. این مراحل حدودا یک هفته زمان ممکنه ببره.

بعد ازاین مراحل فرم دستور تخلیه رامی تونید ببرید اجرای احکام و از اونجا هم با طی مراحل اداری به کلانتری محل برای ابلاغ و اجرا.

اگر مستاجر منزل را ترک کرده بود چه؟

بعد از ابلاغ اگر مستاجر در محل نباشه مامور برگه را در محل قرار می دهد. خب قاعدتا ۷ روز مستاجر فرصت داره، بعد این مدت اگر خبری نشد باید به اجرای احکام مراجعه کنید و بازهم باطی کردن مراحلاداری همراه با نماینده ضمن مراجعه به کلانتری همراه با کلید ساز درب منزل رو باز می کنید.

نکته مهم

موضوع مهمی که باید به اون توجه داشته باشید این هست که، ممکنه شما ببینید آقا یا خانوم مستاجر به مزلتون کلی خسارت وارد کردند، یا اصلا چندین ماه هست که اجاره پرداخت نکردند، از طرفی هم مبلغ ودیعه رو تمام و کمال به صندوق دادگستری واریز کردید و ممکنه بره ودیعه رو برداره و خداحافظ شما!!  باید چکار کنید ؟

در این میان باید دادخواست مطالبه اجور معوقه و خسارت وارد شده به منزلتون با جلب نظر کارشناس رو مطرح کنید، در دادخواستتون به پرونده دستور تخلیه تون و شعبه اون اشاره کنید حتما.

نکته دیگه که باید مد نظر داشته باشید این هست که اگر اقدام کردید برای دستور تخلیه یا اخذ حکم تخلیه و مستاجر شخصا به شما مراجعه کرد تا کلید را تحویل بده اگر شما هم قبول کردید می دونید بعدا مستاجر می تونه چه ادعایی بکنه؟

می تونه بگه من کلید رو تحویل دادم و از کجا معلوم شخص موجر به ملک وارد نشده و خسارات وارد نکرده تا از من بگیره؟

چقدر قشنگ و خلاصه و کاربردی براتون توضیح دادم، خودم لذت بردم :)

دستور تخلیه هم مانند سایر احکام دادگاه ها قابل اعتراض است، لیکن مستاجر نمی تواند به بهانه اعتراض از اجرای آن جلوگیری کند.

خودم می خواهم دادخواست دهم

ممکنه خودتون بخواهید به هر دلیلی دادخواست تخلیه بدید، که باید این موضوع رو در نظر داشته باشید در دادخواست عنوان می کنید به استناد فلان مدرک مالک منزل هستید، و به استنادقرارداد اجاره از فلان تاریخ تا فلان تاریخ به خوانده ملک رو اجاره دادید و علی رغم ارسال اظهار نامه در یکسال، ۳ ماه اجاره بها را پرداخت نکرده و تقاضای تخلیه فوری را دارید.

در رابطه با اجاره نامه های تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی هم باید از طریق اجرای ثبت و همان دفتر خانه اقدام کنید تا اجراییه صادر بشه و اخطار به مستاجر صورت بگیره.

سلام مستاجر بنده بیش از ۳ ماه هست که اجاره را پرداخت نکرده، ۳۰ میلیون هم ازش مبلغ ودیعه گرفتم، الان می تونم برای گرفتن دستور تخلیه اقدام کنم؟

سوال بعدی اینکه این مدتی که اجاره نداده رو خودم می تونم از مبلغ رهن کم کنم؟

سلام بله اظهارنامه مبنی بر مطالبه اجور معوقه بدید، یا گذشتن سه ماه و عدم پرداخت اجاره می تونید برای گرفتن دستور تخلیه اقدام کنید.

در رابطه با سوال دومتون هم باید برای اجاره های پرداخت نشده دادخواست بدید، بعد از گرفتن رای قطعی با دستور اجرای احکام از مبلغ ودیعه کسر می شه.

برای دیدن پرسش های مشابه در این باره به این صفحه مراجعه کنید

نیاز به وکیل دارم

چنانچه نیاز به اخذ مشاوره با وکیل را در این زمینه دارید از بخش مشاوره سامانه اقدام نمایید( مشاوره با وکیل با هماهنگی قبلی صورت می گیرد)
و در صورتی که درخواست وکیل در رابطه با امور اجاره ، تخلیه و … خودتون از مشهد وکیل دارید راه های ارتباطی گوناگونی برای شما فراهم نمودیم.
هم چنین می توانید با شماره ۰۹۱۵۴۵۶۲۶۶۱ تماس حاصل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید