وکیل برای کلاهبرداری در مشهد

کلاهبرداری

امروزه شاهد مواردمختلف گزارش های کلاهبرداری بوده ایم که افراد به طرق مختلف دراین وادی گرفتار شده اند، یا حداقل یکی از آشنایان آنها مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.علاوه بر این عده ای هم هستند که بنا بر اتفاقاتی که برایشان پیش می آید احساس می کنند به اصطلاح کلاهشان برداشته شده است که در موارد بسیاری این موضوع نادرست است.

بنا بر این لازم دونستیم راجع به جرم کلاهبرداری وشرایط تحقق آن توضیحاتی راخدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

مهم ترین نکته در کلاهبرداری

عزیزان شاید مهمترین نکته در وقوع و تحقق این جرم توصل به وسایل متقلبانه است. یعنی چه؟

به عبارتی دیگر کلاهبردار باید شما رو مانور متقلبانه بده، یعنی اینکه مالتون رو ببره و از طریق وسایل متقلبانه شمارو گول بزنه، همراه باسو نیت. که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت می کنیم.

تحقق کلاهبرداری مقید به چیست؟

برای این منظور باید نتیجه ای حاصل گردد که آن بردن مال دیگری است، و در این راستا اولا باید ضرر مالی به بزه دیده صورت گیرد و دوما انتفاع مالی کلاهبردار یا شخص مورد نظر او.

جرم کلاهبرداری شامل چه عناصری است؟

در تمام جرائم کیفری برای تحقق جرم وجود عناصری لازم است و این عناصر (قانونی، مادی و معنوی ) در کلاهبرداری باید محرز و ثابت گردد.

بهتره بدونید وکیل کلاهبرداری در گروه مشهد وکیل با توجه به تجربهو تخصص خود تمام سعی خود را دردفاع از موکل خود برای مخدوش کردن این سه عنصر انجام می دهد تا ازاین طریق بتواند مانع از محکومیت وی شود.

عنصر قانونی

حال به بررسی ماده قانونی این جرم م یپردازیم.

ماده قانونی جرم کلاهبردری چیست؟ ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۱۵ آذر سال ۱۳۶۷ است.

بر اساس این ماده «هر کس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود :

(مصادیق قانونی توسل به وسایل متقلبانه)
  • شرکت‌ها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه‌ها یا موسسات موهوم
  • یا به داشتن اموال و اختیارات واهی ‌فریب دهد
  • یا به امور غیرواقع امیدوار کند
  • یا از حوادث و پیشامدهای غیرواقع بترساند
  • یا اسم یا عنوان مجعول اختیار کند

و به یکی از وسایل ‌مذکور یا وسایل تقلبی دیگر، وجوه یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصاحساب و امثال آنها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد، ‌کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش، به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم‌ می‌شود.

چه چیزی باعث تشدید مجازات این جرم می شود؟

در صورتی که شخص مرتکب بر خلاف واقع عنوان یا سمت ماموریت از طرف سازمان‌ها یا مؤسسات دولتی یا وابسته به دولت یا شرکت‌های دولتی یا‌ شهرداری‌ها یا نهادهای انقلابی و به طور کلی قوای سه‌گانه و همچنین نیروهای مسلح و نهادها و مؤسسات مأمور به خدمت عمومی اتخاذ کرده یا اینکه ‌جرم با استفاده از تبلیغ عامه از طریق وسایل ارتباط جمعی از قبیل رادیو، تلویزیون، روزنامه و مجله یا نطق در مجامع یا انتشار آگهی چاپی یا خطی ‌صورت گرفته باشد یا مرتکب از کارکنان دولت یا مؤسسات و سازمان‌های دولتی یا وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلابی یا به طور کلی از ‌قوای سه‌گانه و نیز نیروهای مسلح و مأمورین به خدمت عمومی باشد، علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، از ۲ تا ۱۰ سال و انفصال ابد از خدمات ‌دولتی و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم می‌شود.
‌تبصره یک: در کلیه موارد مذکور در این ماده، در صورت وجود جهات و کیفیات مخففه دادگاه می‌تواند با اعمال ضوابط مربوط به تخفیف، مجازات ‌مرتکب را فقط تا حداقل مجازات مقرر در این ماده (‌حبس) و انفصال ابد از خدمات دولتی تقلیل دهد اما نمی‌تواند به تعلیق اجرای کیفر حکم دهد. ‌..

عنصر مادی

بعد از گذر از عنصر قانونی و حال که با مجازات کلاهبرداری در حالات مختلف آشناشدید به بررسی عنصر مادی این جرم می پردازیم، شاید برای شمااین سوال به وجود آمده باشه که اصلا عنصر مادی یعنی چه؟ عنصر مادی همان رفتار مجرمانه متهم است که بصورت فعل و یا ترک فعل به وقوع می پیوندد.

حال به این مسئله بر می خوریم که آیا در کلاهبرداری رفتار مجرمانه باید بصورت انجام دادن کاری باشد یا عدم انجام انجام کاری هم می تواند باعث تحقق این جرم باشد؟

پاسخ این است که برای تحقق این جرم فقط باید رفتار بصورت فعل مثبت انجام گیرد چرا که مجرم باید اعمالی انجام دهد که بهواسطه آن باعث فریب افراد شود. به عنوان مثال شخصی خود را به عنوانکار آفرین و سرمایه گذار به مردم معرفی می کند و به همین عنوان از آنها وجوهی را بابت سرمایه گذاری اخذ می کند.

در رابطه با تحقق جرم کلاهبرداری و اینکه بتوان گفت شخص کلاهبرداری کرده چند شرط باید به وقوع بپیوندد:

۱- توسل به وسایل متقلبانه باید بر تصاحب مال دیگری مقدم باشد

به عنوان مثال شخصی از چند نفر مبلغی را قرض می گیرد و سپس در موعد پس دادن آن دست به اقداماتی می زند که طلبکاران وی دین را بر او ببخشند، دراینجا مالی برده نشده.

۲- کلاهبردار باید از وسایل متقلبانه استفاده نماید و به این طریق باعث فریب مردم شود.

اگر بدون این کار باعث فریب شخصی شود و بهدروغ به او وعده ای دهدنمی توان گفت کلاهبردار! و چنانچه از وسایل متقلبانه استفاده شد قربانی باید فریب خورده باشد.

۳- شخص قربانی نباید از متقلبانه بودن اعمال ووسایل آگاه باشد.

۴- مال برده شده متعلثق به دیگری باشد

یعنی اگر شخصی دیگری را فریب داد تا اموال خود را از او پس گیرد دیگر نمی توان گفت کلاهبرداری رخ داده.

نکته مهم دیگر اینکه همانطور که سابقا گفتیم کلاهبرداری نیاز به فعل مثبت دارد یعنی انجام عملی، که فریب دهنده باشد همراه با استفاده از وسایل متقلبانه، به همین دلیل و وجود اصل تبرع دادسرا باید این موضوع را اثبات نماید.

مجازات مواد مخدر

عنصر روانی

عنصر روانی جرم یعنی همان سو نیت یعنی اینکه مرتکب باید در توسل به این وسایل و اعمال متقلبانه و بردن مال دیگری قصد و عمد داشته باشد.

توجه داشته باشد که هنگامی که به عنوان متهم از خودتان در برابر اتهام کلاهبرداری قصد دفاع داشتید تمام سعی بر مخدوش کردن این سه عنصر باید معطوف گردد وکلای کلاهبرداری گروه مشهد وکیل با تجربه و تخصص خود این امر را برای شما انجام می دهند.

همچنین اگر مورد کلاهبرداری واقع شده اید، تیم متخصص مشهد وکیل با بررسی تخصصی موضوع شما را در احقاق حقتان به بهترین شکل یاری خواهند کرد.

شروع به کلاهبرداری یعنی چه؟

بهتره بدونید حتی اگر مجرم شروع به کلاهبرداری کرده باشه اما قبل از اینکه نتیجه مجرمانه حاصل بشه با یک مانع خارجی برخورد کنه قانونگذار این اقدام رو هم براش مجازات در نظر گرفته،  چرا که مجرم قصد انجام اون را داشته و اگر این مانع بوجود نمی اومد نتیجه مجرمانه حاصل می شد.

در تبصره دو و قسمت انتهایی ماده فوق اشاره به مجازات شروع به کلاهبرداری شده :

تبصره ۲ : مجازات شروع به ارکان جرم کلاهبرداری حسب مورد حداقل مجازات مقرر در همان مورد خواهد بود و در صورتی که نفس عمل انجام شده نیز‌ جرم باشد، شروع‌کننده به مجازات آن جرم نیز محکوم می‌شود. ‌مستخدمان دولتی علاوه بر مجازات مذکور چنانچه در مرتبه مدیرکل یا بالاتر یا همطراز آنها باشند، به انفصال دائم از خدمات دولتی و در صورتی که در‌ مراتب پایین‌تر باشند، به ۶ ماه تا سه سال انفصال موقت از خدمات دولتی محکوم می‌شوند.

چنانچه نیاز به وکیل برای طرح دعوی و یا دفاع پیرامون جرم کلاهبرداری بودید با شماره ۰۹۱۵۴۵۶۲۶۶۱ تماس حاصل نمایید.
کمک گرفتن از وکیل می تواند به پیشبرد پرونده سرعت ببخشد
وکیل با تخصص خود اقدامات لازم را انجام می دهد
و نیازی به حضور شما در دادگاه دیگر نیست