دعوی الزام به تنظیم سند رسمی

گاها در قولنامه های خرید و فروش پیش می آید که فروشنده بنا به دلایلی از فروش ملک خود پشیمان می شود و خریدار از وی درخواست مراجعه به دفتر اسناد رسمی و تقاضای تنظیم سند رسمی رامی کند که در این بین با توجه به مفاد قولنامه ممکن است حالاتی پیش آید.

ممکن است طرفین در قولنامه موضوعی را با اینتوضیح که فروشنده مخیر پرداخت خسارت قراردادی و یا تنظیم سند یا اینکه علاوه بر الزام به تنظیم در ازای تاخیر خسارت هم در ازای هر روز بپردازد.

البته باید مد نظر قرار داد که این دعاوی اصولا برای اموالی قابل طرح هستند که بتوان برای آنها سند تنظیم کرد.

ماهیت دعوی الزام به تنظیم سند رسمی

همانطور که سابقا ذکر شد بسیاری از معامله کنندگان هنگامی که قصد خرید یا فروش ملکی را دارند در همان لحظه بنا به دلایل مختلفی تصمیم بر انتقال قطعی و به اصطلاح سند زدن ندارند، لیکن از طریق تنظیم قولنامه ای اقدام به خرید و فروش می کنند.

معمولا در این قولنامه طرفین شرایط را مطرح و توافق می کنند در تاریخ مشخصی با حضور در دفتر اسناد رسمی سند قطعی تنظیم و انتقال داده شود.

حال به اصلی ترین موضوع این بحث بر می خوریم و آن اینکه چنانچه یکی از طرفین در این بین از تعهد خود سر باز زد و امتناع کرد تکلیف چیست؟

این اتفاق را بخصوص اخیرا زیاد ملاحظه کردیم، که با بالا رفتن ارزش املاک بطور ناگهانی بسیاری از فروشندگان از فروش ملک خود پشیمان شدند و بدنبال راهی برای جلوگیری از الزام به تنظیم سند رسمی و فسخ معامله بوه اند.

برای طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی باید چه کرد؟

همانطور که سابقا ذکر شد طرفین در قولنامه ترتبات بعدی معامله را منجمله تاریخ مراجعه به دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند و همچنین نحوه پرداخت الباقی مبلغ را مشخص می کنند، لذا در تاریخ مقرر اگر خریدار حاضر شد و فروشنده برای تنظیم سند حاضر نگردید وی که باقی مانده ثمن را حاضر نموده از دفتر دار تقاضای صدور گواهی عدم حضور می نماید، در این گواهی عدم حضور فروشنده در همان تاریخ بدون علت موجه درج می گردد.

اگر تاریخ و دفتر خانه تعیین نشده باشد چه کنیم؟

در این صورت خریدار باید ضمن ارسال اظهار نامه تاریخ و دفتر خانه تعیینی را به فروشنده اطلاع دهد.

اگر در این فرض هم فروشنده در تاریخ مشخص حضور پیدا نکرد، خریدار می تواند با توجه به محل وقوع ملک و دادگاه صالح دادخواست لزام به تنظیم سند رسمی را مطرح نماید.

مواردی که الزام به تنظیم سند رسمی ممکن نیست

در حال حاضر که مشغول به تدوین این مقاله هستم به این موضوع فکر می کنم که چقدر مراجعه کننده داشتیم که ملک یا خودرویی را خریداری کرده اند و بعدها متوجه شده اند سند ملک در رهن بانک بوده یا معلمله کننده خودرو مالک نبوده!!

دوستان عزیزم توجه داشته باشید، قبل از انجام هرگونه معامله ای در رابطه با ملک استعلامات لازم را به عمل آورید و این اطمینان را بحاصل کنید که ملک موردنظر در رهن نباشد، به عنوان مثال چنانچه ملک در رهن بانک باشد شما ابتدائا باید دادخواست فک رهن دهید و رضایت بانک را برای تنظیم سند به دست آورید، و در واقع به عقیده برخی نفوذ معامله منوط به اجازه بانک است.

و همچنین اگر مالک ملک شخصی دیگر باشد که در این صورت شما باید با طرح دعوی فروش مال غیر تلاش برای احقاق حق خود کنید. چس چه بهتر است که از قبل به فکر این اتفاقات باشید.

اقدامات پس از طرح دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

خب تا اینجا دادخواست رو دادید و منتظر رسیدن اولین جلسه رسیدگی هستید، در این جلسه دادگاه چه اقداماتی انجام میده؟

دوستان عزیز تمامی مدارک لازم و اثباتی که نشان دهنده این موضوع است که شما ملک رو خریداری کردید پیوست دادخواستتون بکنید، چرا که قاضی از شما به عنوان مدعی مالکیت مدارک خرید رو می خواد، اولین مدرک ارائه قولنامه امضا شده بین شما و فروشنده است برای اینکه احراز بشه که این معامله صورت گرفته.

توجه داشته باشید که حتما در هنگام معامله شاهد حضور داشته باشد، چرا که می تواند در جلسه کمک کند و  قاضی به این موضوع توجه می کند.

همانطور که سابقا ذکر شد معمولا مقداری از ثمن معامله باقی می ماند که قاضی با توجه به مدارک و اداعای خواهان میزان باقی مانده را در رأی لحاظ می کند.

برای طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی به کجا مراجعه کنم؟

دادگاه صالح برای رسیدگی به این دعوی در صورتی که موضوع تنظیم سند ملک است، دادگاه محل وقوع مال می باشد، به عبارتی دیگر دادگاهی که ملک در حوزه آن واقع است.

در دادخواست چه عنوانی باید بنویسم؟

در دادخواست خود الزام به حضور در دفتر خانه را همراه با تنظیم سند رسمی ذکر کنید.

(نمونه دادخواست در انتها مطلب موجود است)

پیشنهاد وکلای ملکی گروه مشهد وکیل این است که در حین رسیدگی و ضمن دادخواست خود دستور موقتی مبنی بر توقیف ملک مورد معامله مطرح نمائید، چرا که ممکن است رسیدگی به این دعوی زمان بر باشد و در این حالت خیال شما بابت اقدامات دیگر راجع به ملک آسوده می گردد.

پس از صدور رأی قطعی چه اقدامی باید انجام دهم؟

رای نهایی در سامانه ثنا براتون ابلغ می شه، با توجه به رأی مراجعه می کنید به اجرای احکام همان دادگاه، تقاضای اجرای حکم رو می کنید، اجرای احکام به محکوم علیه ابلغ می کنه ظرف ده روز ترتیب اجرای رأی رو بده، خب اگر بازهم حاضر به تنظیم سندنشد چی مشه؟

اجرای احکام طبق نامه ای به دفتر اسناد رسمی که قرار هست سند رو تنظیم کنه اعلام می کنه تا هر زمان که تدارکات سند برای انتقال انجام شد و آماده تین امر شد به این واحد اعلام کنه تا اجرای احکام بجای فروشنده سند را امضاء کنند. توجهتون رو به ماده ۱۴۵ قانون اجرای احکام مدنی جلب می کنم: هر‌گاه مالک حاضر به امضاء سند انتقال به نام خریدار نشود نماینده دادگاه سند انتقال را در دفترخانه اسناد رسمی به نام خریدار امضاء‌ می‌نماید.

خب تا به اینجا شما موفق شدید رای بگیرید و سند رو به نام خودتون بزنید، آیا این حکم کافیه تا برید بشینید تو خونه جدیدتون؟

ممکنه در اونجا متصرف وجود داشته باشه؟ حالا باید چکار کنیم باز؟

در این مرحله باید دعوی جداگانه ای طرح کنید که پیشنهاد می کنم این صفحه را مطالعه کنید تا جوابتون بگیرید. دعوی خلع ید، تصرف عدوانی و تخلیه ید

پیشنهاد گروه مشهد وکیل این هست که حتما در دعاوی ملکی از متخصص در این حوزه کمک بگیرید و کارتون رو به وکیل ملکی بسپارید، بخصوص در دعوای مهمی مثل الزام به تنظیم سند که وکیل بسیار می تونه در این زمینه کمکتون کنه.

اما ممکنه یکی بگه خودم می خوام کارمو انجام بدم، پس با توجه به این موضوع به عنوان بعدی می پردازیم.

اگر خودم قصد طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی را داشتم چه کنم؟

علاوه بر توضیحاتی که در بالا خدمتتون عرض شد، می تونید برای استناد به دعوی تون به:

  • ماده ۱۰ قانون مدنی و بحث صحت قرارداد های خصوصی در صورت مخالف صریح قانون نبودن
  • ماده ۲۱۹ قانون مدنی که دلالت بر لازم اتباع بودن عقود دارد بین اشخاص و قائم مقام آنها
  • و ماده ۲۲۲ همان قانون در باره عدم اجرای تعهد از سوی متعهد و تنفیذ قانونگذار به شخصی که تعهد به نفع او شده برای اجرای تعهدبا مخارج متعهد

اشاره کنید.

الزام به تنظیم سند رسمی خودرو

در رابطه با معملات اتومبیل هم تقریبا سیر به همین صورت می باشد، چراکه معمولا طرفین هنگام خرید وفروش اتومبیل قولنامه ای تنظیم می کنند و انتقال سند را به دفتر خانه موکول می کنند، هزینه دادرسی دعوی الزام به تنظیم سند رسمی ۳٫۵ درصد قیمت اتومبیل می باشد.

تصویر نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی

دادخواست الزام به تنظیم سندرسمی

اگر به وکیل بسپارم کارم رو...

وکیل با سرعت بهتری کارتون رو انجام میده
وکیل ملکی با تخصص دعوی تون رو پیگیری می کنه
دیگه نیاز نیست مدام در رفت و آمد دادگاه باشید برای پروندتون
چنانچه نیاز به وکیل برای الزام به تنظیم سند رسمی در مشهد و سایر شهر ها دارید با شماره ۰۹۱۵۴۵۶۲۶۶۱ تماس حاصل نمایید.