مجازات توهین و فحاشی

سلام با یک مقاله کامل و جذاب دیگه در مشهد وکیل کنارتون هستیم. امروز می خوایم راجع به مجازات توهین یا همون فحاشی مجازات و مجازات قذف صحبت کنیم، در میانه مقاله سعی می کنیم چند مورد از کیس های واقعی رو براتون مثال بزنیم تا براتون روشن بشه که فحاشی و قذف چه مجازاتی دارند.

شده تابحال برای خودتون یا دوستانتون این مسئله بوجود بیاد که در گفت و گو یا مشاجره ای با شخصی درگیری کلامی بینتون ایجاد بشه و الفاظی این وسط ردو بدل شن که موجب آزردگی خاطرتون شده باشه! و همون لحظه با خودتون بگید این کلمه فحش یا توهین محسوب نمیشه پس بیخیالش اگر گفتم یا شنیدم!

نه دوست عزیز اینجوریام که فکر می کنید نیست، خیلی از الفاظ همین که موهین آمیز باشه در چهارچوب توهین در قانون مجازات اسلامی قرار میگیره و جرم انگاری شده و مجازاتی براش تعیین شده که در ادامه با جزئیات بیشتری براتون توضیح میدیم.

در این گفتمان علاوه بر بررسی مجازات توهین و فحاشی و همچنین قذف به انواع اون و توهین در فضای مجازی و تاثیر کمک گرفتن وکیل در مشهد در چنین پرونده هایی خواهیم پرداخت.

مجازات توهین

توهین شامل چه رفتارهایی می شود

دوستان عزیزم بهتره بدونید ما یک بحث برای رفتار موهن داریم و یک فحاشی. فحاشی یا توهین به معنی عام همون الفاظی هست که شخص با زبان آنرا عملی می کند، مثل اینکه حسن به قلی بگوید الاغ! اینجا توهین قطعا اتفاق افتاده. اما در جایی ما با توهین مواجه هستیم اما نه به سبب لفظ به کار برده شده، بلکه به سبب رفتار موهن آمیز. یعنی شخصی با علم خود به شما توهین کند. حتی ممکن است پرتاب شی به شخصی به سبب حالت آن توهین آمیز تلقی گردد.

پس تا اینجا به این نتیجه رسیدیم توهین با لفظ یا عمل و فقط به صورت فعل مثبت (لفظ یا عمل) صورت میگیرد.

البته باید توجه داشت که هر رفتار دور از ادبی را نمی توان مصداقی از توهین دانست، ممکن است شخصی دیگری را با حالتی تند و خشن مورد خطاب قرار دهد، درست است که این اقدام خارج از ادب است اما جرم نیست.

توضیحات کامل راجع به مشروبات الکلی 

مورد دیگر مشخص بودن مخاطب توهین است، به این معنی که اگر حسن جمعی را بدون اینکه مصداقی از آنها را مشخص و تعیین کند خطاب توهین خود قرار دهد بازهم جرمی رخ نداده چرا که باید مصداق توهین قابل تشخیص باشد.

در ابتدای ماده ۶۰۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی کلمه افراد آورده شده است؛ به بیان دیگر توهین فقط در رابطه با اشخاص حقیقی کاربرد دارد، و در رابطه با اشخاص حقوقی صدق نمی کند.

توهین باید صریح باشد، منظور از صریح بودن اینکه اون لفظ یا حرکتی که مرتکب انجام میده باید پر واضح و مشخص باشه که چی رو می رسونه، یا به بیان دیگه تفسیر بردار نباشه.

یک سوال جالب که یادمه در یکی از تماس های تلفنی با اون مواجه شدیم آقایی بودن که می گفتن، شخصی که اتفاقا با اون درگیری داشتن و اصلا روابط جالبی باهم نداشتن به برادر این آقا توهین کرده، و نکته جالب تر این بود که ایشون اصلا برادر نداشت. سوالشون این بود که حالا که من برادر ندارم اون شخص می تونه هر لفظی رو بکار ببره و توهین کنه؟ و مجازات این مدل توهین و فحاشی چیه؟ درسته من برادر ندارم، اما آزرده خاطرم کرده.

در جواب ایشون عرض کردیم درسته شما برادر ندارید، اما ما در توهین نیازی به قابلیت تحقق انتساب را نداریم.

توهین یا فحاشی از طریق پیامک یا تلفن

یکی از مراجعینمون خانمی بودند که بخاطر اختلافات خانوادگی و مشکلاتی که خواهرشون با همسرش داشته ایشون هم درگیر این داستانا میشن و رگ غیرت خواهرانشون به قول معروف باد می کنه در تماس با شوهر خواهر گرامی هر آنچه دل تنگش می خواسته بر زبان مبارک آورده!! علاوه بر آن حتی از طریق ارسال پیامک هم الفاظی را به این آقا نسبت داده بود. ایشون هم که بخاطر یک پرونده دیگه که با خانواده همسرش بازنده شده بوده تقریبا دستش به جایی نمیرسیده و همه تلاشش می کنه نهایت استفاده رو از این اتفاق ببره و اقدام به شکایت توهین از خواهر همسرش کرده بود. حالا شاید برای شما این سوال بوجود بیاد که مجازات توهین پیامکی چیه؟ یا اصلا توهین از طریق ارسال پیامک یا اس ام اس قابل اثبات هست یا خیر؟ توهین از طریق پیامک

پاسخ به این سوال مثبته، چرا که در تحقق جرم توهین وسیله فرق نمی کنه، یعنی مهم نیست شما به چه طریقی این اقدام رو انجام داده باشید، پیامک، نوشته، بکار بردن لفظ… و اتفاقا پیامک قدرت استنادی خوبی هم داره. چرا که در همین ماجرایی که براتون تعریف کردم در نهایت این خانم بابت توهین هاشون از طریق ارسال پیامک محکوم شدند و وکیل ایشون در مشهد وکیل موفق شدند رأی تعلیقی براشون بگیرند.

برای شکایت از پیامک توهین آمیز چه کنیم؟

در این مقاله ما قصد داشتیم راجع به مجازات توهین و فحاشی صحبت کنیم، اما خب برای اینکه شما بطور کامل درباره جرم توهین و انواع اون اطلاعتتون کامل بشه باید به شاخ و برگ های موضوع هم بپردازیم. یکی از اون موارد که شایع هم هست نحوه شکایت در رابطه با پیامک های توهین آمیزه. در اکثر مواقع اشخاص ندانسته و گاها از روی عصبانیت لحظه ای تحت تاثیر شرایط و هیجانات عصبی از طریق ارسال پیامک الفاظی رو به شخصی نسبت داده و در حالی که نمی دانند در حال ارتکاب جرم بوده اند. و بعد از ساعاتی اذعان پشیمانی می کنند ولی این پشیمانی و حالات عصبی ارتکاب جرم را برای دادگاه خدشه دار نمی کند.

برای این منظور باید از طریق دفاتر خدمات قضایی اقدام به ثبت شکایت کنید، و به عنوان دلایل و منضمات پرینت اسکرین شات اون پیام ها رو ضمیمه دادخواستتون کنید. دقت داشته باشید تا اتمام دادرسی پیامک ها را از گوشیتون پاک نکنید، به این علت که ممکنه در دادگاه قاضی بخواد مشاهده اشون بکنه.

توهین در فضای مجازی

در رابطه با توهین در فضای مجازی عده ای بر این اعتقاد هستند که باید از ماده ۱۶ قانون جرائم رایانه ای استفاده کرد و بر اساس آن به این موضوع پرداخت. طبق این ماده هرکس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی فیلم، صوت یا تصویر فرد دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند یا با علم به این موضوع منتشر کند به نوعی که منجر به هتک حیثیت او شود مجرم شناخته شده و مجازات می شود.

توهین در فضای مجازی

درست است اگر شخصی در فضای مجازی این اقدامات را انجام دهد طبق شرایط این ماده باید به جرم او رسیدگی شود، ولی ما هنگامی که با بکار بردن الفاظ رکیک از طریق سامانه های مجازی مثل اینستاگرام یا پیام رسان ها مواجه می شویم آیا بازهم طبق ماده ۱۶ قانون جرائم رایانه ای باید پیش رویم؟ بر خلاف نظر عده ای، نظر شخصی اینجانب این نیست. چرا که درست است در قانون جرائم رایانه ای از لفظ هتک حیثیت صحبت به عمل آمده که اتفاقا ما در توهین هم هتک حیثیت را داریم، لیکن این هتک حیثیت ناشی از تغییر دادن و تحریف کردن موارد ذکر شده در این قانون است.

پس نتیجتا هنگامی که ما وقوع توهین لفظی از طریق مثلا اینستاگرام را داریم باید طبق ماده ۶۰۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی پیش رویم و استنادمان به آن باشد.

ماده ۶۰۸ « توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.»

تاثیر کمک گرفتن از وکیل در جرم توهین

ببینید دوستان، در جرم توهین هنگامی که شخص اقدام مجرمانه را انجام داده، اقرار هم کرده و جدای از آن در برخی موارد آنچنان مدارک و مستندات محرز و مستدل است که مشخص است فرد مجرم شناخته شده، و کمک گرفتن از وکیل در جرم توهین می تواند نتیجه بخش برای تعلیق اجرای مجازات یا تخفیف آن باشد. چرا که در یکی از کیس ها در مشهد وکیل ما موفق به تعلیق اجرای مجازات شدیم.

از سوی دیگه برخی موارد وجود دارند که هنوز ابتدای کار است و علاوه بر آن مدارک کاملا علیه یا له شخص نیست، که خب قاعدتا وکیل در این شرایط بیشتر توانایی مانور دادن بر روی پرونده و انجام اقدامات لازم را دارد.

در مجموع در پرونده های جرم توهین اگر قصد بهره جستن از وکیل متخصص در مشهد را دارید، می توانید تماس و مشاوره حقوقی با کارشناس مشهد وکیل داشته باشید ، تا با توجه به شرایط خاص خودتون راهنمایی بشید و ببینید نیاز به کمک گرفتن از وکیل دارید یا خیر.

توهین مشدد

شاید تابحال کلمه توهین مشدد رو شنیده باشید، و این سوال براتون بوجود اومده باشه که توهین مشدد چیه؟ یعنی لفظ بکار برده شده خیلی زشت باشه؟!

خیر. توهین مشدد همون شرایط توهین ساده رو داره، ولی به علت وجود حالت ها یا اشخاص خاصی لفظ مشدد رو به خودش گرفته و میزان مجازاتش فرق می کنه. ما چند ماده داریم که نوع توهین در اون مشدد هست که بررسیشون می کنیم.

۱- ماده ۶۰۹ بخش تعزیرات

هرکس با توجه به سمت، یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهور یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی و شهرداری ها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به سه تا شش ماه حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق و تا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.

هر کدام از ۲ شرط فوق وجود داشته باشد توهین مشدد محسوب می شود. نکته دیگر اینکه کارمندی از حدود و چهرچوب وظایف خود خارج شده و در این زمان توهین به وی اتفاق می افتد دیگر نمی توان مدعی توهین مشدد شد.

۲- توهین به بنیان گذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری ماده ۵۱۴

هرکس به حضرت امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی رضوان ا… علیه و مقام معظم رهبری به نحوی از انحا اهانت نماید به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

۳- ماده ۵۱۷

که در رابطه با توهین علنی نسبت به رئیس کشور خارجی یا نماینده سیاسی آن که در قلمرو خاک ایران وارد شده است…. صحبت می نماید.


امیدوارم از توضیحاتی که دادیم نهایت استفاده را ببرید و اگر نقصی بود ببخشید.

کارشناس کیفری مشهد وکیل

جمع بندی

برای تحقق توهین حتما لازم نیست با لفظ باشد
عمل وهن آمیز ممکن است توهین تلقی شود
توهین در فضای مجازی یا از طریق پیامک و با تلفن قابل تحقق است
حتی به کار بردن برخی کلمات رایج در عرف مثل بیشعور توهین کیفری است و مجازات دارد
وسیله و حالات درونی در تحقق این جرم اهمیت ندارد
در صورت نداشتن سابقه کیفری احتمال رأی به تعلیق اجرای مجازات وجود دارد