سوء پیشینه + ویدئو توضیح کامل

عرض ادب و احترام خدمت دوستان عزیز امروز قصد داریم راجع به سوء پیشینه با شما صحبت کنیم

سوالی که بیشتر شما عزیزان از ما می پرسید این هست که چه جرمی سو پیشینه محسوب می شه؟ آیا مثلا شرب خمر سوء پیشینه داره؟ آیا رابطه نامشروع سوء پیشینه داره؟

در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی راجع به این موضوع به شما بدیم، همچنین می تونید با مشاهده فایل ویدئو در انتها توضیحات کامل رو گوش بدید.

ماده مرتبط با بحث ما ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی است، که در اون محکومیت هایی ذکر شده که در مدت مشخصی سو پیشینه دارند، و بعد از گذشتن اون زمان در گواهی سوء پیشینه شخص محکومیتش درج نمیشه اما در سابقه کیفری باقی می مونه.

سوء پیشینه چه جرم هایی سوء پیشینه محسوب می شوند؟

طبق ماده ۲۵ «محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:
الف- هفت سال در محکومیت به مجازاتهای سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی
ب- سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنیٌ علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار
پ- دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنیٌ علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج.

( دقت داشته باشید توضیحات بیشتر این ماده همراه با مثال در ویدئو قرار داده شده)

یعنی سایر جرایم سوء پیشینه محسوب نمی شوند؟

باقی محکومیت ها سو پیشینه محسوب نمی شوند مگر به در خواست مرجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات. لیکن در سابقه کیفری افراد درج میشود. یعنی چنانچه شما برای اخذ گواهی عدم سو پیشینه درخواست دهید و محکوم به مجازاتهای فوق شده باشید پس از گذشت این مواعد و در مجازاتهای دیگر در گواهی اخذ شده موردی برایتان لحاظ نمی گردد.

آیا محکوکیت های کیفری اطفال و نوجوانان دارای آثار کیفری است؟

طبق ماده ۹۵ قانون مجازات اسلامی بهتره بدونید که محکوکیت های کیفری اطفال و نوجوانان فاقد آثار کیفری است.

شاید براتون این سوال بوجود بیاد که اطفال و نوجوانان به چه اشخاصی می گن؟

توضیحات کامل جرائم اطفال و نوجوانان و مجازاتشون رو در این صفحه می تونید ملاحظه کنید ولی بطور خلاصه و کلی جرائمی است ( چه حدی و چه تعزیری، چه دختر چه پسر ) از سن ۹ تا ۱۸ سال انجام می دهند.

این مطلب رو از دست ندید: جزئیات ونکات طلاق توافقی

حالا شاید چند سوال پیرامونی و حاشیه ای در رابطه با سوء پیشینه براتون بوجود بیاد که توجهتون رو به چند نکته جلب می کنم:

جرئم عمدی

مجازات تبعی یا همون سوء پیشینه فقط در جرائم عمدی وجود دارد.

اختیار قاضی

اعمال مجازات تبعی در اختیار قاضی نیست و اجرای آن الزامی است، مگر در مجازات های جایگزین حبس که در مقاله ای جداگانه به آنها خواهیم پرداخت.

طبق ماده ۸۷ قانون مجازات اسلامی دادگاه می تواند محکوم را به یک یا چند مورد از مجازات های تبعی و یا تکمیلی محکوم نماید که مدت آن نباید بیشتر از ۲ سال باشد. (خلاف اصل)

زمان اجرای مجازات تبعی

برای خیلی از شما عزیزان ممکنه این سوال به وجود بیاد که آیا مجازات تبعی از لحظه ای که مجازات اصلی شروع میشه لحاظ میشه یا بعد از اتمامش؟

زمان شروع مجازات تبعی پس از اجرای حکم است دوستان، مثلا شخصی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم میشه در سال ۱۳۹۰ و در سال ۱۳۹۵ که از زندان آزاد شد بعد از این مدت متناسب با جرم ارتکابی مجازات تبعی او شروع به اجرا می کنه.

ولی در حبس ابد یا سلب حیات قاعده فرق می کنه و از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی مجازات تبعی شروع میشه.

اگر محکوم به چند جرم شد، چند مجازات تبعی؟!

شخصی مثلا به شلاق حدی و حبس تعزیری درجه ۳ محکوم شد، آیا برای هرکدام بک مجازات تبعی در نظر گرفته میشه؟ خیر، در این فرض به مجازات تبعی جرمی که مجازات آن اشد بوده محکوم میشه.

برای درخواست سوء پیشینه در مشهد باید به کجا مراجعه کرد؟

برای در خواست این گواهی در مشهد و سایر استانها باید به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

اگر جرم شاکی خصوصی داشت سوء پیشینه لحاظ می شود؟

در اینگونه جرائم و به شرطی که جرم از جرائم قابل گذشت باشد، پس از صدور حکم قطعی با رضایت شاکی خصوصی از هنگامی که مجازات متوقف شو سو پیشینه لحاظ نمی گردد.

همچنین در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدتهای فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می گردد.

مشاوره تلفنی

پس بطور کلی چه جرائمی سوء پیشینه دارند؟

  • سلب حیات (اعم از قصاص مانند قتل عمد- حد مانند محاربه-تعزیر مانند مواد مخدر)
  • حبس ابد (حدی یا تعزیری)
  • شلاق حدی (مانند شرب خمر)
  • محکومیت به قطع عضو
  • محکومیت به قصاص عضو
  • نفی بلد
  • حبس تعزیری درجه یک الی پنج

*دقت داشته باشید فقط حبس تعزیری دارای مجازات تعزیری است.