مراحل و شرایط طلاق توافقی

وکیل طلاق توافقی در مشهد/طلاق توافقی در مشهد چقدر زمان میبرد؟/برای طلاق توافقی باید چکار کرد؟

با سلام خدمت همراهان عزیز مشهد وکیل در این مقاله قصد داریم به تمام جزییات و نکات طلاق توافقی در مشهد بپردازیم، تا چنانچه شما هر ابهامی در این موضوع داشته باشید حل بشه براتون. پس در ادامه همراه ما باشید.

اولین نکته که باید مد نظر داشته باشید این است که در طلاق توافقی همه چیز طبق توافقین زوجین پیش میره، یعنی حق و حقوق مالی زوجه، حضانت فرزندان و…. با توافق طرفین تعیین تکلیف میشن. قانونگذار راه رو برای زوجین باز گذاشته، تا در جایی که با هم دیگه دچار مشکلات فراوونی هستند بتونن با توافق همدیگه و با پروسه سریع تر نسبت به طلاق یک طرفه به زندگی خود پایان بدهند.

ازونجایی که در طلاق توافقی یکسری مراحل باید طی بشه شاید خیلی از شما عزیزان نسبت به اون سوالات و ابهاماتی داشته باشید که ما سعی کردیم تقریبا به تمام اونها با توجه به سابقه چندین ساله که داشتیم و به همین فراخور در این مدت با پرسش هایی از شما مواجه بودیم پاسخ بدیم.

برای طلاق توافقی در مشهد باید چیکار کرد؟

اولین موضوعی که قصد داریم برای شما روشنش بکنیم، پاسخ به همین سوال است. یا به عبارت دیگه مراحل طلاق توافقی چیه؟

ببینید دوستان طلاق توافقی رو با طلاق از جانب زوجه با احراز وکالت ضمن عقد نکاح اشتباه نگیرید، به این خاطر که در اونجا رویه فرق می کنه و در نهایت دادگاه زوج رو الزام می کنه که همسر خودش رو طلاق بده و اگر این کارو نکرد نماینده قضایی بجای او ضیغه طلاق را می خونه. ولی طلاق توافقی نگاه قانون توافق محوره، و تا اونجایی اختیارات رو به زوجین سپرده که حتی اگر بعد از صدور رای طلاق توسط دادگاه یکی از طرفین در محضر حاضر نشوند تا صیغه طلاق جاری بشه، کاری نمی توان کرد و اقدامات بلا اثر می مونه. مگر اینکه زوجه وکالت محضری از جانب زوج داشته باشه تا بتونه بجای زوج وکیل اختیار بکنه تا به نمایندگی از او در محضر حاضر و صیغه را بجا بیاورد.

پس این نکته رو مد نظر داشته باشید تا اگر می تونید ترجیحا وکالت در طلاق از همسر خودتون بگیرید (فرقی نمی کنه زوج باشید یا زوجه) تا کارهاتون با اطمینان بیشتری پیش بره.

در مرحله بعد شما تصمیم می گیرید که کار رو به وکیل بسپارید یا خودتون انجامش بدید، بعضا زوجین به دفتر وکیل معتمد و متخصص در طلاق توافقی مراجعه می کنند تا ایشان صورت جلسه ای مبنی بر توافقات شفاهی آنها تنظیم کند و به امضا و اثر انگشت آنها در حضور شاهد برساند، این کار از این جهت مفید است که آنچه طرفین توافق کرده اند به عنوان سند عادی مکتوب شده و از حالت شفاها که ضمانت قانونی ندارد خارج شده می تواند مفید فایده واقع شود.

بعد از آن اگر تصمیم داشتید می توانید هر دو به وکیل وکالت دهید تا دیگر نیازی به حضورتان در دادگاه و محضر نباشد، البته هردو نمی تونید به یک وکیل کارتون رو بسپارید، می تونید به یک وکیل وکالت بدید تا ایشان از جانب شما یا همسرتون وکیل انتخاب کنند و بجای طرف دیگه خودشون حاضر در دادگاه بشن.

مراحل طلاق توافقی بدون وکیل

خب حالا ممکنه این سوال براتون بوجود بیاد که بگید من نمیخوام کارم رو به وکیل بسپارم و مراحل طلاق توافقی بدون وکیل چطوریه؟ + سایت ثبت نام طلاق توافقی

با توجه به توضیحات پیش گفته شده، باید به سایت http://www.zaman.behzisti.net مراجعه کنید، بعد از اینکه در سایت ثبت نام کردید، به مرکز مشاوره خیام (احتمالا) معرفی میشید تا این مرکز شما رو به یکی از مراکز مشاوره خانواده معرفی کنه. به این علت که تا زمانی که شما جلسات مشاوره رو نرید و گواهی عدم انصراف رو نگیرید دفتر خدمات الکترونیک قضایی مجاز به ثبت دادخواستتون نیست.

جلسات مشاوره ای که برای شما قرار می دهند بیشتر جهت پی بردن به این موضوع هست که واقعا زوجین امکان ادامه زندگی را دارند یا خیر و یا تلاش در جهت صلح و آشتی بین آنهاست.

حدودا چهار جلسه برای شما منظور می شود تا گواهی عدم انصراف رو به شما تحویل بدهند.

در مرحله بعد باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و دادخواست طلاق توافقی خودتون رو ثبت کنید. متعاقبا برای خانم و آقا از طریق سامانه ثنا (که سابقا باید در اون ثبت نام کرده باشید) ابلاغ وقت جلسه رسیدگی اتفاق می افته، که البته از طریق پیامک هم اطلاع داده میشه.

مراحل طلاق توافقی تقریبا و در ظاهر پروسه روتینی دارد، ولیکن پیشنهاد مناسب تر می تواند این باشد که اگر شرایط و امکان سپردن آنرا به وکیل دارید، به دلایلی که در انتها عرض می کنم خدمتتون خودتون رو درگیرش نکنید.

در مرحله بعد که تا به اینجا حدودا ۲ ماه از استارت کارتون ممکنه گذشته باشه، وقتی که وقت رسیدگی براتون تعیین شد باید به دادگاه مراجعه کنید تا بعد از پروسه مختصر اداری در دادگاه به واحد مشاوره موجود در آنجا معرفی بشید، که خب قاعدتا بازهم تلاش بر ایجاد آشتی بین زوجین است، و پس از اون و در صورتی که نتیجه ای حاصل نشد، کارشناسان محترم نظریه خودشون رو برای دادگاه مکتوب می کنند.

در ابتدای عرایضم به بحث توافقات طرفین در رابطه با حقوق مالی و تمامی مسائل صحبت شد. قاعدتا ممکنه فرزند یا فرزندانی ثمره این ازدواج باشند، وضعیت جهیزیه، نفقه زوجه و سایر حقوق مالی و مسائل متفره از دیگر موضوعاتی است که در واحد مشاوره راجع بش تصمیم گیری میشه و به تایید طرفین می رسه.

گواهی سلامت بکارت در طلاق توافقی

ذکر این نکته در میان توضیحات راجع به مراحل طلاق توافقی لازم بود چون عده ای براشون سوال است که آیا حتما در طلاق توافقی باید آزمایش بکارت یا گواهی سلامت بکارت داد؟

در پاراگراف قبل تا مرحله مشاوره واقع در دادگاه برای طلاق توافقی رسیدیم، که بعد از اون باید طرفین یا وکیلشون به شعبه مراجعه کنند و …

در این بین اگر خانم خودش رو باکره معرفی کنه باید به یکی از مراکز بهداشتی مراجعه کنه و گواهی سلامت بکارت بگیره، پس حتما متوجه شدید که اخذ این گواهی ضروری نیست.

وکیل طلاق توافقی درمشهد

وکیل طلاق توافقی در مشهد می تواند بدون نیاز به حضور شمادر پروسه دادگاهی گواهی عدم امکان سازش را بگیرد.

گواهی عدم امکان سازش طلاق توافقی

بعد از اینکه مراحلی که سابقا عنوان شد به درستی پشت سر گذاشته شد باید به شعبه مربوطه مراجعه کنید تا قاضی مبادرت به صدور گواهی عدم امکان سازش بکنه.

ممکنه براتون سوال پیش بیاد که اعتبار گواهی عدم امکان سازش یا مدت اعتبار حکم طلاق توافقی چقدره؟

زمان اعتبار این گواهی سه ماه هست دوستان، و اگر در این زمان به دفتر خانه ثبت ازدواج و طلاق تحویل دادید، سه ماه دیگر فرصت دارید تا مدارک و تحویل بدید.

مسئله مهم و ضروریه دیگه در طلاق توافقی آزمایش عدم بارداریه که بدون اون محضر طلاقتون رو رسمی نمیکنه، اصلا پیشنهاد ما اینه قبل از دادگاهتون به یکی از آزمایشگاه های تست بارداری مراجعه کنید و این کار رو انجام بدید تا کارتون جلو بیفته و در هنگام مراجعه به دفتر طلاق اونرو باید ارائه بدید.

خب حالا که تقریبا مراحل طلاق توافقی رو کاملا براتون شرح دادیم، به نکات دیگرش مثل، مدارک طلاق توافقی، هزینه اون و…. می پردازیم.

طلاق توافقی در مشهد چقدر زمان می برد؟

ببینید دوستان با توجه به توضیحاتی که عرض کردم، موضوعی که در طلاق توافقی زمان بر هست همین بحث جلسات مشاوره است. که حتما خود زوجین باید حضور داشته باشند مگر یکی از اونها در خارج ازکشور باشه یا مرکز تشخیص بده نیازی به حضور نیست. ولی شما اصل رو بر حضور شخصی  بدونید که با این تفاسیر یک بازه زمانی حدودا چهار ماهه رو برای طلاق توافقیتون در نظر بگیرید.

مدارک طلاق توافقی

چه مدارکی برای طلاق توافقی نیاز دارید؟ توجه کنید که این مدارک با در نظر گرفتن طی شدن تمامی مراحل طلاقه، یا تا روز محضر و در اون زمان:

  • شناسنامه
  • کارت ملی
  • سند ازدواج
  • گواهی عدم بارداری
  • گواهی عدم امکان سازش
  • سلامت بکارت (درصورت ادعا)

هزینه طلاق توافقی

برای هزینه های طلاق توافقی همانطور که خدمت شما عرض شد چند جلسه مشاوره باید مراجعه کنید(حدودا ۸۰ تومان) که می تونه متغیر باشه، هزینه ثبت دادخواست(۱۷۰ تومان) دارید و همچنین دفتر ازدواج و طلاق(۶۵۰حدودا) برای اجرای صیغه و رسمی شدن آن. با توجه به امکان تغییر نرخ ها فقط میزان تقریبی آن درج می شود که مخاطبین عزیز آنرا با درصد کمی تغییر احتمال دهند.

حضانت در طلاق توافقی + نفقه فرزندان

همانطور که در ابتدای توضیحاتم اشاره کردم در طلاق توافقی نمام موارد بستگی به توافقطرفین دارi، حال ممکنه سوال برای شما پیش بیاد که در قانون حضانت تا چه سنی با پدر و تا چه زمانی با مادر است؟ اگر شما در توافقات خود تکلیف حضانت فرزندان خود را روشن نکنید، (که میتونید مثلا فرض کنید دختر ۸ ساله ای دارید توفق کنید حضانتش با مادر باشه)  طبق قانون حضانت فرزند چه دختر و چه پسر تا رسیدن به سن هفت سالگی با مادره، و پس از اون دختر تا ۹ سالگی و پسر تا ۱۵ در مدار حضانت پدر هستند. در مقاله ای جداگانه و به زودی راجع به موانع حضانت و موارد سلب حضانت و همچنین این سوال که آیاازدواج حضانت را از بین می برد یا خیر صحبت کردیم.

نکته مهم دیگر در اینجا اینه که در زمانی که حضانت بر عهده مادره پدر وظیفه و مسئولیت تامین مخارج فرزندان رو بر عهده داره، ولی طرفین می تونن خلاف این موضوع توافق کنند، یعنی چی؟ یعنی حضانت با مادر باشه، خود ایشان عهده داره مخارج و هزینه های فرزند ها باشه.

البته بازهم بحث تکراری و این که طرفین با توافق همدیگه روز و ساعاتی رو تعیین می کنن تا در زمانی که حضانتبا یکی از والدین هست طرف دیگه فرزند رو ملاقات کنه و ساعاتی رو با او بگذرونه.

که البته تخلف از این شرط ضمانت اجرا کیفری داره!

بخشش مهریه، بذل و ابراء آن + نکات 

توصیه دوستانه

طلاق توافقی به این معنی نیست که زوجه تمامی حق و حقوقات خود را ببخشد، بلکه همانطور که از نام آن پیداست طرفین می توانند با توافق همدیگر در رابطه با امور مالی به نتایجی برسند که زحمات زوجه در طول زندگی مشترک بی نتیجه نماند.
گروه مشهد وکیل می تواند در این موضوع کمک شما باشد.

ببینید دوستان، طلاق پایان زندگی نیست، ولی آخرین راه حله، ما به فراخور تجربه مون زوج های زیادی رو دیدیم که باحضورشون در دفتر ما تصمیم به جدایی داشتند و تا انتها این مسیر نه چندان جالب روکنارشون بودیم، از طرفی به خودمون می بالیم که بودند زوج هایی که با تاثیر ما یا بدون اون در اواسط مسیر پشیمون شدند و الان دارند در کنار هم زندگی می کنند.

کاش این یک تریبیون برای عزیزانی که قصد ازدواج دارند هم بود! چرا که مشاوره قبل از ازدواج خیلی خیلی می تونه موثر در جلوگیری از چنین ازدواج ها و مشکلاتی باشه.

پس حتما قبل از جست و جو برای پیدا کردن وکیل طلاق توافقی تمام راه حل ها رو امتحان کرده باشید.

طلاق توافقی با وکیل یا بدون وکیل؟

تا به اینجا تقریبا تمام نکات راجع به طلاق توافقی رو براتون شرح دادیم، و حتما متوجه شدید که خودتون هم میتونید بدون نیاز به حضور وکیل این مراحل رو طی کنید.

البته باید توجه داشته باشید که در جایی که وکالت در طلاق از همسرتون دارید برای جدایی حتما باید حداقل از یک وکیل بجای ایشون استفاده کنید. مگر اینکه همسر شما خودشون در دادگاه حاضر بشن.

ولی همونطور که اشاره شد اگر شرایطش رو داشته باشید ازکمک وکیل بهره ببرید مزایایی داره که در ادامه به چند موردش اشاره می کنیم. علاوه بر اون طلاق توافقی هم مثل هر مسئله حقوقی دیگه نکاتی داره که با بودن وکیل به شما کمک قابل توجهی میشه. مثل توافقات مربوط به حضانت، مسائل مالی و… ک ممکنه بدون آگاهی به مسائل و جزییات حقوقی اون دچار لطمه های بلند مدت بشید.

بدون حضور خودتون و با سرعت بیشتری مراحل طی میشه (بجز مشاوره)
جلوگیری از برخورد با طرف مقابل، و تنش های احتمالی
توافقات هرچه بهتر در راستای حفظ و صیانت از حقوق شما
انجام تمامی امور توسط متخصص طلاق توافقی در مشهد
عدم نیاز به حضور زوج یا زوجه در محضر برای اجرای صیغه طلاق و…