در گفت و گو با وکیل نفقه مشهد وکیل

در رابطه با این موضوعات صحبت می نماییم: 

مطالبه نفقه

موارد شمول نفقه

نفقه در عقد موقت

وضعیت نفقه در صورت زندگی مشترک

حق حبس و نفقه

در صورت ترک زندگی مشترک توسط زوجه چه باید کرد؟

کارشناسی منزل زوج

پاسخ چندین پرسش رایج کاربران مشهد وکیل

نفقه را چگونه مطالبه کنیم؟ + ویدئو در انتها

سلام همراهان گرامی، این روزها بسیاری از سوالاتی که از ما پرسیده می شه و موکلینمون درگیرش هستند بحث نفقه است! خیلی ها می خوان اقدام کنند برای وصولش، نمیدونن قواعدش چیه؟ باید از چه راهی اقدام کنند، بحث تمکین چیه؟ اصلا اگر وکیل نفقه همراهشون باشه بهتره یا نه!! یا در مقابل زوج چه حقوقی داره. سعی می کنیم این موارد رو بطور خلاصه براتون مطرح کنیم و در ادامه فایل کاربردی و خلاصه شده این مباحث رو در رادیو حقوقی مشهد وکیل و هم چنین پرسش های ارسالی کاربران که می تونه برای دیگران هم مفید باشه براتون قرار میدیم.

اصلا نفقه شامل چه مواردی میشه؟

بطور خلاصه و مفید، نیاز زن منجمله، خوراک، پوشاک، مسکن، لوازم زندگی و اگر فرزند تحت حضانتی موجود باشه برای او هم مبلغی در نظر گرفته می شه.

در این بین خیلی از شما عزیزان در تماس با وکیل نفقه گروه مشهد وکیل، این سوال رو می پرسید که دادگاه نفقه من و چقدر میزنه! نفقه فلان خانوم چقدره!! 

ببینید دوستان نفقه میزان از پیش تعیین شده ای نداره، معیار و ظابطه دقیقی هم نداره، و فقط قاضی با توجه به شأن و شخصیت زوجه، تحصیلاتش، وضعیت اجتماعی خانواده و … میزانش رو تعیین می کنه.

(ما تو مشهد وکیل تمایل نداریم اونچه که در تمام سایت ها نوشته شده رو تکرا کنیم، به همین خاطر سعی می کنیم از این موارد سریع تر رد بشیم و به مهم ترین هاش اکتفا کنیم)

در چه شرایطی زن مستحق نفقه است

به نقل قول از وکیل متخصص نفقه گروه مشهد وکیل: همونطور که می دونید در عقد موقت یا منقطع زوجه حق دریافت نفقه نداره مگر اینکه شرط شده باشه.

ولی در عقد دائم این موضوع نیست، و زوجه به محض وقوع عقد و تمکین خاص و عام از وشهر مستحق نفقه می شود.

حال حتما خیلی هاتون هنگامی که هنوز زوجین به منزل واحد نرفتند و خانوم هنوز در منزل پدری زندگی می کنه وضعیت نفقه به چه صورته؟ آیا بعد از گذشت مدتی می تونه دادخواست نفقه خودش رو بده؟ در واقع شاید سوال شما این باشد که آیا در دوران عقد نفقه به زن تعلق می گیرد یا خیر؟

در پاسخ این پرسش باید گفت اصل بر این است که در دوران عقد به زوجه نفقه تعلق نمی گیرد، مگر اینکه با ارسال اظهارنامه اعلام کند به همسر که آماده تمکین از وی زندگی کردن با اوست.

خب طبیعتا از این تاریخ به بعدمی تواند برای مطالبه نفقه جاریه خود طرح دعوی کند.

آیا به زنی که منزل شوهر را ترک کرده نفقه تعلق می گیرد؟

این سوال خیلی از کاربران ما می تونه باشه، که همسرشون منزل رو ترک می کنه چند ماهی هم میگذره و آقا در این مدت هیچ اقدامی نکرده و بعد مواجه با یک دادخواست نفقه می شه!!! و معمولا در تماس با وکیل نفقه مشهد وکیل اظهار می کنند همسر من خودش خونه رو ترک کرده و نفقه نباید بهش تعلق بگیره ولی زهی خیال باطل…

شما زمانی که احساس می کنید شرایط تمکین فراهمه و همسرتون منزل رو ترک کرده باید دادخواست الزام به تمکین بدید، اگر ایشون بدون هیچ دلیل موجهی برنگشت و تمکین نکرد ناشزه محسوب می شه و نفقه بهش تعلق نمی گیره.

اگر زوجه منزل را ترک نکرده باشه چی؟

یک نکته مهم در اینجا وجود داره واین هست که خانوم و آقا زیر یک سقف باهمدیگه در حال زندگی هستند و خانوم میره دادخواست نفقه معوقه می ده!!

خب این وسط ممکنه بخاطر زندگی مشترکشون زوج مثلا بصورت نقدی نفقه رو به خانوم می داده پس تکلیف چی میشه؟ ببینید دوستان در این فرض خانوم باید ثابت کنه نفقه در یافت نمی کرده، چون اینجا دادگاه اصل رو بر این میگذاره در زندگی مشترک نفقه پرداخت می شده.

مگر اینکه مثلا زوج منزل رو ترک کرده باشه.

ممکنه در جلسه، زوج در مقام دفاع به عدم تمکین خانوم استناد کنه، در این صورت بصورت ضمنی عدم پرداخت نفقه رو خودش پذیرفته!! پس این نکته خیلی مهمه و برای همین طبقه توصیه وکیل نفقه گروه مشهد وکیل  باید همراهتون وکیل متخصص دعاوی خانوادگی باشه.

وضعیت نفقه در صیغه نامه های ۹۹ ساله

درسته که ما گفتیم در عقد موقت زن مستحق نفقه نیست…. ولیکن صیغه های ۹۹ ساله منجمله مواردی هست که دلالت بر توافق ضمنی زوجین بر پرداخت نفقه داره.

نفقه جاریه

برای مطالبه نفقه چه جاریه چه معوقه باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه داشته باشید و دادخواستتون ثبت کنید، ممکنه طرفتون دعوای متقابل الزام به تمکین مطرح کنه، یعنی به زبون خودمونی بگه خانوم بیا تمکین کن تا بهت نفقه بدم، اونجا موضوع به کارشناسی ارجاع می شه تا بره منزل معرفی شده از سمت زوج و اثاثیه رو بررسی کنه تا تشخیص بده متناسب شان و شخصیت زوجه هست یاخیر، قابل استفاده برای زندگی هست یا خیر. در اینجا هم طبق تجربه گروه مشهد وکیل همراه داشتن وکیل نفقه خیلی می تونه کمکتون کنه.

اگر کارشناس منزل رو تایید کرد چه؟

خانوم اگر دلیل دیگری مانند خوف جانی، یاضرر مالی وشرافتی نداشته باشه در صورت بودن با زوج در منزل مشترک باید از ایشون تمکین بکنه تا مستحق نفقه جاریه بشه

اگر منزل معرفی شه مشترک با پدر و مادر زوج باشه چی؟

در این صورت اگر انشعابات یکسان باشه، مسیر رفت وآمد یکی باشه و در خیلی از مسائل تفکیکی وجود نداشته باشه احتمال رد از سوی کارشناس بالا است.

از دست ندید: مطالبه دیه در تصادفات 

وضعیت نفقه در صورت اعمال حق حبس زوجه

همانطور که می دونید دوشیزه ای که تا بحال از همسر خودش تمکین نکرده تا پرداخت تمام مهریه اش می تونه این کار رو انجام نده، خب آیا در این صورت بازهم مستحق نفقه است؟

جواب بله است. ولی نکته ای که در اینجا وجود داره، دیگه امکان طرح شکایت کیفری ترک انفاق برای خانوم مهیا نیست.

در رابطه با شکایت ترک انفاق خدمتتون عرض کنم که:

  1. فقط برای نفقه جاریه قابل اقدامه
  2. امکان شکایت پیاپی وجود داره، یعنی برای این ماه شکایت کردید و نفقه پرداخت شد، ماه بعد خبری از نفقه نشد بازهم می تونید کیفری شکایت کنید
  3. منوط به تمکین زوجه است.
نفقه در طلاق رجعی

تنها در صورتی که طلاق به علت نشوز زن واقع نشده باشه تا پایان مدت عده یعنی ۳ ماه و ده روز زن مستحق نفقه است.

در طلاق بائن هم زن نفقه نداره

نمونه دادخواست مطالبه نفقه

وکیل نفقه در مشهد

توضیح اینکه شما ابتدا خودتون مبلغی رو میزنید برای نفقه، سپس دادگاه تایید یا نعیینش می کنه.

نکته پایانی اینکه ، چنانچه زوجه اقدام برا مطالبه نفقه خودش انجام داد، و رای قطعی صادر شد، بعد از گذشت شش ماه از اجرای اون چنانچه زوج ریالی از نفقه رو تعیین نکنه برای خانوم اختیار طلاق یک طرفه با جمیع حق و حقوقاتش بوجود میاد.


خب دوستان عزیزم فکر کنم تمام نکات لازم رو گفتم، اگر سوالی داشتید می تونید از راه های ارتباطی بی شماری که براتون قرار دادیم با ما در میون بگذارید.

دادخواست الزام به تمکین دادم، خانوم در دادگاه حاضر شد و گفت می خواد تمکین کنه، دادگاه هم رای داد به تمکین، حالا باید چکار کرد؟ من باید دنبالش برم؟ خودش باید بیاد؟ اگه نیومد تکلیف چیه اجبارش می کنن؟

  • نمی شه اجبار به تمکین کرد خانوم رو، از طریق اجرای احکام پیگیر ماجرا باشید، دعوتشون می کنند به تمکین، اگر حاضر نشدند نفقه بهشون تعلق نمی گیره و می تونید اجازه ازدواج مجدد دریافت کنید.

شوهرم بعد اینکه مشاجره لفظی شدید داشتیم باهم منزل روترک کرد و گوشیشیم خاموشه، نه خرجی می ده برای ما نه ازش خبریه. چکار می تونم بکنم؟

  • شکایت ترک انفاق کیفری بهترین گزینه می تونه باشه

الان چند ماهمی شه که پدرم نفقه بهم نمیده، می تونم شکایت کنم ازش؟

نفقه گذشته نمی تونید مطالبه کنید، و فقط نفقه جاریه امکانش هست. به این علت که فقط به زوجه نفقه گذشته تعلق می گیره.

همسرم ۳ ماهه منزل رو ترک کرده، من همون زمان دادخواست تمکین دادم، اما هنوز تکلیفش مشخص نشده، حالا از طرفی ایشون رفته دادخواست نفقه داده،تکلیف چی میشه؟

  • تا زمانی که رای نشوز ایشون قطعی نشه نمی تونید از دادن نفقه امتناع کنید، مگر اینکه با دادگاه در میان بگذارید که شکایت الزام به تمکین مطرح کردید در شعبه ای دیگر، تا شاید رسیدگی را تا اعلام نظر رای الزام به تمکین ایشان متوقف کند.