انحصار وراثت چیست و چگونه اقدام به اخذ آن کنیم؟

انحصار وراثت و ارث از دیرباز از مسائل مهم و پر کاربرد عالم حقوق و دنیای بشر بوده است. هرشخصی در زندگی خود ممکن است اموال و دارایی داشته باشد یا برعکس دیون و بدهی و به دنبال آن افرادی که ورثه آن شخص می باشند. چه شاکله و سازمانی تعیین کننده وراث وسهم الارث آنها است؟ گواهی انحصار وراثت پاسخ این سوال را می دهد.

پس از فوت شخص وضعیت اموال او به چه صورت است؟ بدهی های وی چه؟ چه کسانی از او ارث می برند و برای تقسیم این اموال و مشخص شدن سهم هریک از وراث باید چه کرد؟ انحصار وراثت برای چه انجام می شود؟

اینها مسائلی است که به بخشی از آنها در این مقاله پاسخ می دهیم.

قبل از هرچیز باید بدونید انحصار وراثت محدود و نامحدود یعنی چه؟ 

اگر ورثه تقاضای حصر وراثت محدود نمایند یعنی راجع به اموال متوفی تا سقف ۳۰ میلیون ریال می توانند معامله انجام دهند، ولی اگر اقدام به اخذ گواهی وراثت نامحدود نمایند بیش از ۳۰ میلیون ریال هم می توانند اقدام به معاملات کنند.

اگر سوالتون این هست که چطور گواهی انحصار وراثت بگیرم در ادامه با ما همراه باشید.

خب اولین موضوعی که ممکنه به ذهن متبادر شه اینه که کجا و در  کدام دادگاه می تونیم اقدام به طرح دادخواست برای اخذ گواهی حصر وراثت داشته باشیم؟

طبق قانون آیین دادرسی مدنی دعاوی مربوط به ترکه متوفی در دادگاه محلی اقامه میشه که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران در آن محل بوده، کدوم داداگاه؟ شورای حل اختلاف

مثال میزنم براتون تا بهتر متوجه بشید، کبری خانوم ساکن مشهد بوده، ده سال آخر عمرشو رفته و تهران زندگی کرده و همونجا فوت کرده، حالا اگر ورثه ایشون بخوام اقدام به گرفتن گواهی انحصار وراثت بکنند باید به شورای حل اختلاف تهران مراجعه کنند.

اگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم و مشخص نباشه چی ؟ طرح دعوا در صلاحیت دادگاهی است که آخرین اقامتگاه در ان حوزه به ثبت رسیده.

سوال پیش میاد که آیا موافقته تمام وراث برای انحصار وراثت لازمه؟ اگر همه وراث در انحصار وراثت موافق نبودند چه؟ 

خیر حتی یک نفر از ورثه یا حتی هر شخص ذی نفع دیگری به جز وراث هم می تونین طرح دادخواست بکنند.

چه اشخاصی ذی نفع هستند؟ 

  • طلبکار متوفی
  • وصی
  • موصی له
  • هر شخصی که از صدور گواهی انحصار وراثت می تواند منتفع شود.

مدارک لازم برای اخذ گواهی انحصار وراثت 

۱- ارائه اصل گواهی فوت وکپی آن همراه شناسنامه

زمانی که شخصی فوت می کند پس از طی امور پزشکی قانونی که شامل تایید پزشک مربوطه می شود، مراتب به اداره ثبت احوال اطلاع داده می شود و آنها اقدام به ابطال شناسنامه فرد، و صدور گواهی فوت می نمایند.

۲- استشهادیه

اخذ استشهادیه مربوطه به حصر وراثت  از دادگاه و تکمیل آن بدین صورت که نام تمامی وراث در آن باید قید شود و توسط دو نفر از آشنایان که وراث و متوفی را می شناسند به عنوان شاهد امضا گردد. توجه داشته باشید که که امضای اشخاص باید توسط دفتر اسناد رسمی تایید گردد.

۳- رسید اظهارنامه مالیاتی

وراث باید پس از فوت لیست کلیه اموال و دیون متوفی را به اداره دارایی تقدیم نمایند و رسید دریافتی آن را همراه سایر مدارک به دادگاه ارائه دهند.

۴- رونوشت برابر با اصل شده شناسنامه وراث

شخصی که متقاضی در امر انحصار وراثت می باشد باید علاوه بر شناسنامه خود کپپی مصدق شناسنامه سایر وراث را به دادگاه تقدیم نماید.

۵- وصیت نامه

اگر وصیت نامه ای از متوفی موجود باشد.

۶- ارائه دادخواست

پس از اینکه مدارک فوق را آماده نمودید باید دادخواست را به انضمام این مدارک تحویل شورای حل اختلاف صالح دهید.

پس از تقدیم دادخوست انحصار وراثت روال دادگاه به چه صورت است؟

دادگاه بعد از تایید دادخواست یک نوبت در روزنامه کثیر الانتشار یا محلی به مدت یک ماه از تاریخ انتشار آگهی می کنه تا اگر شخصی معترض بود اقدام به اعتراض کنه. ( اگر بها ترکه کمتر از ده میلیون ریال باشد آگهی منتشر نمی گردد)

جالبه بدونید مطابق ماده ۲۹۴ قانون امور حسبی در این آگهی تذکر داده میشود تا اگر شخصی وصیت نامه ای از متوفی نزد خودش دارد سه ماه فرصت است تا آن را به دادگاه آگهی دهنده ارائه کند و هر وصیت نامه ای که بعد از گذشت این تاریخ تحویل دادگاه شود از درجه اعتبار ساقط است.

پس از گذشت یک ماه اگر اعتراضی به عمل آمد دادگاه از متقاضی انحصار وراثت و شخص معترض دعوت می کند و جلسه ای تشکیل میدهد و پس از آن حکم مقتضی صادر می کند.

چنانچه اعتراضی به عمل نیامد دادگاه اقدام به صدور گواهی انحصار وراثت می نماید و در آن تعداد وراث، سهم الارث آنها و نسبتشان با متوفی را اعلام می کند.

مطلب ویژه : آیا ازدواج مجدد باعث سلب حضانت می گردد؟

اگر یک نفر از وراث همکاری نکرد چه؟

اصلا نگران این موضوع نباشید، به این علت که موضوعی طبیعی است که مثلا احدی از ورثه در خارج از کشور باشند یا همکاری نکنند و مدارک خود را تحویل ندهند که در این صورت شورا استعلام مربوطه را از اداره ثبت احوال می گیرد.

آثار صدور گواهی انحصار وراثت

پس از صدور گواهی وراث می توانند اگر متوفی مطالباتی از اضخاصی دارد اقدام به وصول آنها نمایند، البته این نکته را توجه داشته باشید که هیچ یک از وراث به تنهایی نمی توانند این عمل را انجام دهند بلکه چون در اموال و حتی مطالبات مشترکا مالک هستند، آن شخصی که  وراث جمعا وی را انتخاب می کنند می تواند مطالبات را وصول نماید.

کارشناس ۱۰۶ دپارتمان حقوقی مشهدوکیل

چنانچه این مقاله به شما کمک کرده می توانید برای اخذ نوبت با وکیل در مشهد و یا عقد قرارداد وکالت با وکیل برای انحصار ورثه در مشهد با شماره ۰۹۱۵۴۵۶۲۶۶۱ تماس حاصل نمایید.

مشهد وکیل در کنار شماست تا کمترین هزینه را کنید و بهترین نتیجه را بگیرید

فقط یک تماس تا حل مشکل شما

۰۹۱۵۴۵۶۲۶۶۱

چرا وکیل برای تقسیم ترکه در مشهد انتخاب نمایم؟
  • تسریع امر و صرفه جویی در زمان
  • وکیل سهم الارث وراث را مشخص می کند
  • با تجریه ای که دارد کار را حرفه ای تر پیش می برد (جلوگیری از بوجود آمدن محکومیت کیفری برای شخص متقاضی حصر وراثت)
  • عدم نیاز به حضور شما مگر موارد ضروری